Hlavní strana: Porovnání verzí

Z interlingva
Přejít na: navigace, hledání
(m)
m (Odkazy: slovníky)
Řádka 15: Řádka 15:
 
*[https://cs.wikipedia.org/wiki/Interlingua Česká wikipedie]
 
*[https://cs.wikipedia.org/wiki/Interlingua Česká wikipedie]
 
*[http://interlingua.wikia.com/wiki/Pagina_principal  Interlingua mezinárodní wikipedie]
 
*[http://interlingua.wikia.com/wiki/Pagina_principal  Interlingua mezinárodní wikipedie]
 +
*[https://glosbe.com/ia/cs/ On-line slovník Interligvo-český]
 +
*[https://glosbe.com/cs/ia/ On line slovník Česko-Interlingva]
 
* e-mail: info@interlingva.cz
 
* e-mail: info@interlingva.cz

Verze z 5. 6. 2015, 12:56

Vítejte na českých stránkách Interlingva

Interlingva, též interlingua, je umělý mezinárodní jazyk, založený volně na románských jazycích, zejména latině (do jisté míry jde o zjednodušenou latinu), publikovaný (ve své definitivní verzi) v roce 1951 Mezinárodní asociací pro pomocný jazyk. Každý zájemce o tento mezinárodní jazyk, může tyto stránky obohacovat, kdo má něco zajímavého k Intelingva, zkušenosti, zdroje, literaturu zde může přispět. Jde to bez registrace (anonymě) nebo s okamžitou registrací. Tento web je volně přístupný komukoliv, a pro kohokoliv a má sloužit všem. Pravidla jsou podobná jako pro Wikipedii.

Historie

Interlingvu vytvořila mezinárodní nevládní společnost International Auxiliary Language Association (IALA) se sídlem v Británii, která se v době 2. svět. války přestěhovala do New Yorku. Byla financována z nadací osob, které nebyly zcela spokojeny s některými vlastnostmi Esperanta. IALA vydala v roce 1951 v New Yorku slovník Interlingua-English Dictionary a mluvnici Interligua, A Grammar of the International Language. Interlingva má základ v latině a má minimalizovanou gramatiku (po vzoru angličtiny) a je složena z mezinárodních slov, která jsou v nějaké podobě používána alespoň ve třech z následujících jazyků: angličtina, fracouzština, italština, španělština/portugalština. Studiem interlingvy čtenář získává znalosti mezinárodního slovníku a zčásti slovní zásoby latiny nebo výše uvedených jazyků

Odkazy

O Interlingvu pečuje mezinárodní svaz Union Mundial pro Interligua, kde lze použít on-line slovníky a získat další zdroje.