Hlavní strana

Z interlingva
Verze z 12. 9. 2019, 08:20, kterou vytvořil Bos (diskuse | příspěvky) (pridani odkazu na referat Le traduction del 51500 parolas)

Přejít na: navigace, hledání

23. mezinárodní konference Interlingvy v Praze! Ve dnech 21. 9. až 28. 9. 2019 v Praze v hotelu Čechie Garni, U Sluncové 618/25, 186 00 Praha 8-Karlín, se uskuteční světová konference interlingvistů. Zájemci o účast se přihlašte ve formuláři http://www.interlingua.com/conferentia/2019. Účastnický poplatek je 50 Euro bez ubytování. Poplatky za ubytování jsou po celou dobu trvání konference 360 Euro pro jednolůžkový pokoj, nebo 300 Euro za jednotlivce v dvoulůžkovém pokoji v Hotelu Čechie garni, viz http://www.hotelcechie.cz/cs/o-czechia-prague-hotel-cechie-garni/hotel-cechie-praha-garni/. Účastníci, kteří mají svoje privátní ubytování v Praze, platí pouze fixní poplatek (za pronájem sálu, kafe, ...) 50 euro. Individuální zájemci jen na část konference, prosím kontaktuje mailem info(zavinac)interlingva.cz, pro organizaci částečné účasti.


Vítejte na českých stránkách Interlingva

Interlingva, též interlingua, je mezinárodní jazyk, založený volně na románských jazycích, zejména latině (do jisté míry jde o zjednodušenou latinu), publikovaný (ve své definitivní verzi) v roce 1951 Mezinárodní asociací pro pomocný jazyk. Každý zájemce o tento mezinárodní jazyk, může tyto stránky obohacovat, kdo má něco zajímavého k Interlingva, zkušenosti, zdroje, literaturu zde může přispět. Jde to bez registrace (anonymě) nebo s okamžitou registrací. Tento web je volně přístupný komukoliv, a pro kohokoliv a má sloužit všem. Pravidla jsou podobná jako pro Wikipedii.


Historie

Základy interlingvy leží v díle italského matematika Giuseppe Peano (známý svými pracemi v základech matematiky). Nejprve zveřejnil svůj návrh "Latino Sine Flexione", který se snažil převzít latinský slovník a zjednodušit latinskou gramatiku (deklinace, konjugace, rody, ...). Toto sepsal ve spisku Latino Sine Flexione, zde je uvedena i s českým překladem viz . Z této myšlenky později vyvinul první verzi interlingvy viz. Později interlingvu upravila a rozšířila mezinárodní nevládní společnost International Auxiliary Language Association (IALA) se sídlem v Británii, která se v době 2. svět. války přestěhovala do New Yorku. Byla financována z nadací osob, které nebyly zcela spokojeny s některými vlastnostmi Esperanta. IALA vydala v roce 1951 v New Yorku slovník Interlingua-English Dictionary a mluvnici Interligua, A Grammar of the International Language. Interlingva má základ v latině a má minimalizovanou gramatiku (po vzoru angličtiny) a je složena z mezinárodních slov, která jsou v nějaké podobě používána alespoň ve třech z následujících jazyků: angličtina, fracouzština, italština, španělština/portugalština. Studiem interlingvy čtenář získává znalosti mezinárodního slovníku a zčásti slovní zásoby latiny nebo výše uvedených jazyků

Odkazy

O Interlingvu pečuje mezinárodní svaz Union Mundial pro Interligua, kde lze použít on-line slovníky a získat další zdroje.

Slovníky

Další materiály ke koupi

Doporučujeme učebnici v angličtině Interlingua - Grammar and Method / Stanley A. Mulaik , ISBN 978-1505210361, snadno k objednání na

Doporučujeme učebnici v češtine Interlingua / Ingvar Stenström, k objednání na www.lulu.com, za 9 Euro, bez poštovného.

  • e-mail: info(zavinac)interlingva.cz